

Czy wiesz, czym jest labioplastyka? W jakim celu stosuje się osocze bogatopłytkowe? Sprawdź, o jakich ciekawych zabiegach możesz się dowiedzieć podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym. A jeśli jeszcze o nich nie słyszałaś od swojego ginekologa, może czas dopytać lekarza, czy w Twoim przypadku taki zabieg byłby wskazany.
Zabiegi podnoszące jakość życia intymnego
Rozwój medycyny z zakresu ginekologii pozwala nie tylko leczyć, ale również wykonywać zabiegi, które mają na celu poprawienie komfortu życia intymnego, a także pozbycia się kompleksów natury estetycznej. Oto dwa najczęściej wykonywane zabiegi:
- Labioplastyka – jeden z zabiegów ginekologii estetycznej, jego głównym celem jest zmniejszenie warg sromowych. Z wiekiem, a także z powodu uwarunkowań genetycznych, licznych porodów, czy w wyniku przebytych infekcji wargi sromowe mogą nadmiernie się rozrosnąć. Przerośnięcie tej części sfery intymnej powoduje nie tylko dyskomfort przy normalnym funkcjonowaniu, ale również czasami pozbawia kobietę pewności siebie podczas intymnych zbliżeń.
Labioplastyka to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Czas gojenia wynosi od 2 do 4 tygodni. Po pełnym zagojeniu ran kobieta nie odczuwa dyskomfortu podczas codziennych czynności, a także nie myśli o tym problemie podczas zbliżeń, może w pełni czerpać radość z życia intymnego. Jednak pamiętajmy, że przerośnięcie warg sromowych nie jest chorobą. Labioplastyka nie jest zabiegiem koniecznym, ale podnosi komfort w życiu kobiety.
- Osocze bogatopłytkowe – podanie osocza do łechtaczki oraz ściany pochwy pozwala stymulować odczucia podczas intymnego zbliżenia. Osocze pozyskuje się z krwi pacjentki, zawiera ono wodę, białka, białkowe czynniki wzrostu, minerały, a także hormony i płytki krwi. Dzięki białkowym czynnikom wzrostu następuje autologiczna odnowa komórkowa tkanek. Zabieg ten powoduje lepsze ukrwienie łechtaczki, a także pobudza nawilżenie pochwy. W wyniku działania osocza miejsca intymne są bardziej wrażliwe na dotyk.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegów
W przypadku labioplastyki przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża, choroby skórne w części intymnej, stan zapalny pochwy oraz sromu, choroby oraz zaburzenia układu krążenia, a także choroby nowotworowe. Zabieg ten wykonywany jest tylko u kobiet pełnoletnich.
Natomiast osocza bogatopłkowego nie wstrzykuje się kobietom, które cierpią na różne choroby krwi, nowotwory, są w ciąży lub karmią piersią. Kolejnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych.
Kto może skorzystać z tych zabiegów?
Każda kobieta pełnoletnia, w przypadku której nie stwierdzono przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Co ważne, te dwie możliwości wpływają na większy komfort w życiu intymnym, podnosząc jego jakość. Dzięki nim kobieta nie wstydzi się swojego ciała i odczuwa większą przyjemność podczas zbliżenia. Warto pamiętać o tym, że nie są to rozwiązania konieczne, nie ratują życia, a jedynie podwyższają jego jakość.
Będąc w gabinecie ginekologicznym, możemy dopytać o szczegóły dotyczące tych dwóch rozwiązań, a także wykonać badania ginekologiczne, które są niezbędne w celu wykluczenia potencjalnych infekcji dróg moczowych oraz rodnych. Do wykonania labioplastyki lub zastosowania osocza bogatopłytkowego konieczna jest aktualna cytologia. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi zmniejszenia warg sromowych bez użycia skalpela do gabinetu ginekologicznego w Białymstoku.