

Wypełnianie kwasem hialuronowym to bezpieczny i skuteczny zabieg wykonywany w ramach medycyny estetycznej. Dzięki niemu można uwydatnić usta, unieść opadające policzki, poprawić symetrię twarzy – lista zastosowań jest o wiele dłuższa, ale w tym artykule specjaliści z kliniki Estimed z Białegostoku odsłaniają kulisy zabiegu – od strony teoretycznej. Z dalszej lektury dowiesz się wszystkiego, czego jeszcze nie wiesz o kwasie hialuronowym.
Historia kwasu hialuronowego
Po raz pierwszy cząsteczki kwasu hialuronowego (HA) w 1934 roku zidentyfikowali amerykańscy naukowcy: Karl Meyer oraz John Palmers. Początkowo substancję tę – wyizolowaną z ciałka szklistego bydlęcego oka – wykorzystywano jako zamiennik kurzych jaj w piekarnictwie, ale szybko jego biologicznymi właściwościami zainteresowała się medycyna. Już od lat 80. XX wieku HA wykorzystywano w okulistyce i ortopedii, a od drugiej połowy lat 90. w medycynie estetycznej, a także ginekologii. Na początku pozyskiwano go z biologicznego materiału – z kogucich grzebieni. Obecnie natomiast kwas hialuronowy powstaje w syntetyczny sposób – wytwarzają go genetycznie zmodyfikowane bakterie. Zanim trafi on do preparatów wykorzystywanych w klinikach medycyny estetycznej, poddawany jest procesom oczyszczania i usieciowiania. Cząsteczki nieusieciowionego kwasu rozpadałyby się przeciągu 1-2 dni.
Funkcje kwasu hialuronowego w organizmie
Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie – z biologicznego punktu widzenia to cukier o bardzo dużej cząsteczce, czyli polisacharyd. Przeciętny człowiek ma w swoim organizmie około 15 gramów HA – połowa znajduje się w skórze, gdzie do jego funkcji zaliczyć można:
- wiązanie wody w tkankach – ten polisacharyd magazynuje wodę w przestrzeniach między komórkami, zapewniając skórze właściwy poziom nawilżenia; kiedy go ubywa, skora staje się sucha, jakby papierowa, traci elastyczność, co sprzyja uwidacznianiu się zmarszczek;
- wspomaganie regeneracji naskórka – kwas hialuronowy bierze udział w transportowaniu substancji odżywczych w głąb skóry, dzięki niemu jest ona dobrze odżywiona, wygląda zdrowo i promiennie, a wszelkie niedoskonałości widoczne na powierzchni, niwelują się;
- pobudzanie pracy fibroblastów – komórki te odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny, które z kolei odpowiadają za utrzymanie sprężystości i napięcia skóry: im więcej HA, tym ich praca jest intensywniejsza.
Kiedy ilość HA spada, pojawiają się pierwsze oznaki starzenia – skóra staje się wiotka, pojawiają się drobne zmarszczki, a tkanki tracą objętość.
Jakie są rodzaje HA wykorzystywanego do zabiegów wypełniania kwasem hialuronowym w Białymstoku
Jak już wspomnieliśmy, do zabiegów wypełniania kwasem hialuronowym nie stosuje się czystego HA, ale preparaty, w których znajduje się około 2% naturalnego kwasu hialuronowego. Oznacza to, że na 20 miligramów czystego HA przypada na 1gram preparatu, w którym znajdują się także sól fizjologiczna oraz stabilizatory i środki do sieciowienia (jak DVS czy BDDE), czyli zagęszczania, dzięki któremu HA jest trwalszy.
Zwykle preparaty w kwasem hialuronowym dzieli się, uwzględniając wielkość jego cząsteczek oraz możliwe do uzyskania efekty:
- ultramałocząsteczkowy – ULMW – ma masę 3000-10 000 Da; wykorzystuje się go wtedy, kiedy trzeba odtworzyć objętość twarzy, czyli do wolumetrii czy wypełniania bruzd; efekt podania utrzymuje się około 2 lata;
- małocząsteczkowy – LMW – z masą 100 000-400 000 Da; pozwala na naturalne wypełnienie w przypadku niewielkich niedoskonałości, jak płytkie zmarszczki; rezultat będzie widoczny około 1,5 roku;
- wielkocząsteczkowy – HMW – o masie 1,0-1,8 mln Da; przeznaczony głównie do nawadniania, nawilżania skóry z oznakami suchości i wiotkości; promienną skórą będzie się można cieszyć przez około 1 rok.
Przenikalność HA przez warstwę rogową naskórka zależy od wielkości cząsteczek – najlepiej wchłania się kwas małocząsteczkowy i właśnie taki znajdziemy w renomowanych preparatach do wypełniania kwasem hialuronowym.
Warto dodać, że w kosmetykach najczęściej wykorzystuje się pochodną HA w postaci soli sodowej kwasu hialuronowego, czyli hialuronian sodu, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Nie dociera jednak tak głęboko, jak preparaty podawane w formie iniekcji.
HA – na lepszą skórę
Specjaliści medycyny estetycznej są zgodni: wypełnianie kwasem hialuronowym jest bezpieczną i efektywną metoda poprawiania niedoskonałości skóry wynikających z upływu czasu. Ponadto, o czym wspomina się już rzadziej, HA działa przeciwzapalnie i jest bardzo silnym antyoksydantem, co oznacza, że uzupełnienie jego niedoborów sprawia, ze skóra odzyskuje młodzieńcze właściwości – jędrność i świeżość.