

Słyszałaś już coś o labioplastyce? Chcesz dowiedzieć się o niej więcej jeszcze przed wizytą u ginekologa? Sprawdź, co kryje się pod nazwą labioplastyka, jakie efekty przynosi wykonanie tego zabiegu i kiedy warto z niego skorzystać.
Labioplastyka – co to jest?
Labioplastyka w dużym uproszczeniu to wymodelowanie wielkości warg sromowych. Jak wiadomo, każda kobieta ma inną urodę i wargi sromowe mogą różnić się wielkością. Nie ma konkretnych wskazań co do tego, jak duże powinny być. Dzięki labioplastyce można zmniejszyć przerośnięte wargi sromowe. Każda kobieta ma mniejsze wargi sromowe, czyli delikatne fałdki skóry, których połączenie znajduje się w okolicach łechtaczki, a także większe wargi sromowe, czyli grubsze fałdy skóry, w których znajduje się więcej tkanki tłuszczowej.
Wargi sromowe pełnią bardzo ważną funkcję, przykrywają i jednocześnie chronią narządy płciowe. Czasami wargi sromowe mniejsze mogą być przerośnięte, wtedy są o wiele większe oraz dłuższe od większych warg sromowych. Zbyt duży przerost mniejszych warg sromowych przyczynia się do wielu problemów.
W takim przypadku higiena miejsc intymnych jest utrudniona, noszenie bielizny może powodować dyskomfort, uprawianie sportów jest utrudnione (np. jazda na rowerze), czasami może być przyczyną bariery psychicznej utrudniającej życie seksualne kobiet. Zdarza się, że kobiety z tym problemem wstydzą się założyć strój kąpielowy. Chirurg poprzez zabieg labioplastyki może zmniejszyć wargi sromowe i wymodelować ich kształt.
Co powoduje przerośnięcie warg sromowych i komu można polecić labioplastykę?
Najczęściej duże wargi sromowe to po prostu cecha wrodzona. Jednak warto pamiętać o tym, że do ich przerostu może przyczynić się bardzo intensywne życie płciowe, a także przebyte infekcje pochwy, podrażnienie skóry oraz śluzówek. Wargi sromowe mogą powiększyć się po licznych porodach, jest to również naturalne zjawisko u kobiet dojrzałych.
Bardzo rzadko przerośnięcie warg sromowych może być wywołane przez zaburzenia hormonalne, choroby. Warto wspomnieć, że efekt zabiegu będzie trwały, o ile przerostu warg nie spowodowały choroby.
Nie ma ściśle określonych wskazań co do wykonania tego zabiegu. Tutaj na to, czy zabieg jest potrzebny, czy nie musi zdecydować pacjentka. Lekarz może tylko dać propozycję wykonania labioplastyki. Przerośnięte wargi sromowe to nie choroba, jednak jeżeli kobieta czuje dyskomfort, ta sytuacja utrudnia codzienną higienę i funkcjonowanie, a także chce poczuć się bardziej atrakcyjnie, może zdecydować się na taki zabieg.
Samo wykonanie zabiegu jest krótkie i nie obciąża w dużym stopniu organizmu. Jednak zanim zdecydujemy się na labioplastykę, miejmy na uwadze to, że taki zabieg nie spowoduje idealnej symetrii warg sromowych. O końcowym efekcie nie decydują jedynie umiejętności chirurga, na ostateczny wygląd warg sromowych wpływają inne czynniki, takie jak cały przebieg gojenia, a także właściwości tkanek, w tym wiotkość śluzówek.
Jak przygotować się do labioplastyki i jak przebiega gojenie?
Żeby poddać się temu zabiegowi, trzeba być osobą pełnoletnią. Konieczne są również szczegółowe badania, które zleca lekarz przed wykonaniem zabiegu. Podczas wizyty konsultacyjnej pacjentka otrzymuje szczegółowe informacje dotyczące przebiegu labioplastyki oraz dokładne informacje dotyczące skutków, które może przynieść zabieg. Oprócz tego omawiany jest pożądany kształt warg sromowych, a także ustalana jest data. Tę operację wykonuje się zaraz po zakończeniu menstruacji. Jeszcze przed wykonanym zabiegiem kobieta otrzymuje dokładne informacje dotyczące higieny miejsc intymnych po wykonaniu labioplastyki. Co ważne, operacja trwa zazwyczaj godzinę, jest wykonywana pod narkozą.
Po zakończonej operacji odczuwane jest delikatne pieczenie miejsc intymnych. Dopiero po drugim dniu od wykonania zabiegu kobiety są wypisywane do domu. Natomiast gojenie ran trwa od 10 do 14 dni, a czasami nawet dłużej. Do aktywności seksualnej można wrócić dopiero po około 2 lub nawet 4 tygodniach.
O zabiegu labioplastyki można dowiedzieć się więcej w gabinecie ginekologii estetycznej. Zabieg ten jest chwalony przez kobiety, które z niego skorzystały. Dzięki niemu miejsca intymne są wrażliwsze na bodźcie podczas kontaktów seksualnych, znika bariera psychologiczna utrudniająca pożycie, a także kobiety pozbywają się dyskomfortu, który odczuwały przez przerośnięte wargi sromowe. Trzeba jednak pamiętać, że dobry efekt przyniesie zabieg tylko wtedy, gdy pacjentka słucha chirurga, zachowuje odpowiednią higienę i trzyma się wszystkich zaleceń otrzymanych od specjalisty.