Blefaroplastyka – remedium dla okolic oczu
Upływ czasu sprzyja utracie elastyczności skóry okolicy oczu. Powieki stają się wiotkie, skórka rozciąga się, maleje napięcie mięśni, w wyniku czego niekorzystnie zmienia się wygląd twarzy. Staje się ona zmęczona i smutna, traci atrakcyjność. Możemy temu przeciwdziałać.
By opadające powieki nie były problemem
Blefaroplastyka, czyli korekcja powiek, to zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie nadmiaru skóry i przepuklin tłuszczowych, które z czasem pojawiają się wokół oczu, tworząc nieestetyczne „worki”, zaburzające często symetrię powiek i sprawiające, że wyglądają one ciężko.
W naszej klinice medycyny estetycznej wykonujemy:
- korekcję powiek górnych,
- korekcję powiek dolnych.
Zabieg polega na wycięciu skóry, a w razie potrzeby także tkanki tłuszczowej zlokalizowanej wokół oka. Wskazaniem do jego wykonania są:
- ptoza – opadanie górnej powieki aż po brzeg rogówki, spowodowane osłabieniem mięśnia dźwigacza powieki górnej lub uszkodzenie nerwu unerwiającego ten mięsień,
- ptoza rzekoma – nadmiar skóry powiek, któremu towarzyszy znaczne rozbudowanie górnej części mięśnia okrężnego oka,
- przepukliny tłuszczowe zlokalizowane okołogałkowo.
Należy zwrócić uwagę na to, że mamy tu do czynienia nie tylko z problemem estetycznym, ale także funkcjonalnym, ponieważ opadające powieki mogą przesłaniać pole widzenia, co nie pozostaje bez wpływu na sposób wykonywania codziennych czynności.
Jak przeprowadzamy blefaroplastykę
W czasie pierwszej konsultacji lekarz medycyny estetycznej okulista oceni, czy zabieg może zostać przeprowadzony oraz jaki będzie jego zakres (czy operowane będą wszystkie powieki, czy tylko dwie górna lub dwie dolne). Możliwe, że wówczas zostaną zlecone do wykonania podstawowe badania krwi. Pacjent może być konsultowany także z okulistą.
Korekcję powiek wykonujemy w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest ona dla pacjenta bezbolesna. By usunąć zbędną tkankę, lekarz wykonuje cięcia w miejscu naturalnych załamków powiek górnych, czyli na przykład wzdłuż naturalnych zmarszczek lub tuż pod rzęsami dolnej powieki. Dzięki temu blizny są później niewidoczne. Są one następnie zszywane. Zabieg kończy się założeniem opatrunków.
Czas trwania zabiegu zależy od jego rozległości, na ogół trwa około godziny. Szwy pozostają na miejscu przez 7 dni, a po ich zdjęciu w czasie wizyty kontrolnej operowane miejsce zabezpieczane jest cienkimi plastrami.
Efekt chirurgicznej plastyki powiek jest trwały, towarzyszą mu:
- wizualne odmłodzenie twarzy nawet o 10 lat,
- odświeżenie spojrzenia,
- uwydatnienie oka,
- uzyskanie symetrii okolic oczu,
- napięcie skóry wokół oczu,
- odzyskanie pełnej widoczności.
Postępowanie po zabiegu
Pacjent powinien zapewnić sobie wygodny transport do domu, ponieważ nie będzie mógł samodzielnie prowadzić samochodu. Po ustąpieniu znieczulania może pojawić się umiarkowany ból – uśmierzą go leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol (nie zaleca się stosowania pochodnych ibuprofenu, ponieważ mogą zadziałać nasilająco na krwawienie po operacji).
Pacjenci mogą odczuwać powieki jako napięte czy zdrętwiałe. Mogą też pojawić się w okolicy oczu siniaki i obrzęki – zwykle ulegają one wchłonięciu w ciągu tygodnia. W tym czasie wskazane jest stosowanie zimnych kompresów w okolicy zabiegowej. Nie należy natomiast korzystać z solarium czy sauny ani wystawiać operowanego miejsca na działanie promieni słonecznych, wskazane jest korzystanie z okularów przeciwsłonecznych. Panie mogą wykonywać delikatny makijaż powiek po tygodniu.
Czas rekonwalescencji po tego typu operacji plastycznej wynosi do 21 dni (czyli do momentu całkowitego wygojenia ran), ale jeśli samopoczucie na to pozwala, pacjent może wrócić do codziennych aktywności około 10 dni po zabiegu. Przez trzy tygodnie należy jednak unikać uprawiania sportu czy ciężkich prac fizycznych.
Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do zabiegu korekcji powiek
Przed blefaroplastyką:
- nie należy przyjmować leków działających rozrzedzająco na krew (np. popularnej aspiryny) 10 dni przez planowanym zabiegiem,
- należy wstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych i zaprzestać palenia tytoniu.
Przestrzeganie przedzabiegowych zaleceń lekarskich minimalizuje możliwość wystąpienia powikłań związanych z krwawieniem, wydłużeniem czasu gojenia się ran czy rozwinięciem się infekcji.
Istotne jest, by operacja nie odbyła się w czasie menstruacji.
Przeciwwskazania do chirurgicznego leczenia opadania powiek
Każdy zabieg w naszej klinice medycyny estetycznej poprzedzony jest konsultacją z lekarzem specjalistą, który omawia z Pacjentem procedurę zabiegową, możliwe i oczekiwane efekty, a także sytuacje, w których zabieg nie jest rekomendowany. Zaliczamy do nich:
- okres ciąży i karmienia piersią,
- skazy naczyniowe i krwotoczne,
- zaburzenia krzepnięcia,
- niedokrwistość,
- nieuregulowane, ciężki nadciśnienie tętnicze,
- nieuregulowaną cukrzycę,
- przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych,
- ropne stany oraz aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe na skórze twarzy.
Medycyna estetyczna pozwala nadać twarzy pogodny wygląd
Zapraszamy na konsultacje w białostockiej klinice z naszym specjalistą medycyny estetycznej, który szczegółowo przedstawi możliwości korekcji powiek w Państwa przypadku.