

Czas płynie nieubłaganie, a wraz z nim zmienia się całe ciało. Z wiekiem doznania intymne są coraz mniej odczuwalne, jednak nie jest to jedyna przyczyna zbyt luźniej pochwy. Na to mają wpływ również zmiany chorobowe, czy porody. Z nami dowiesz się, czy obkurczanie pochwy przy pomocy ćwiczeń jest możliwe.
Przyczyny zbyt luźniej pochwy
Pochwa jest zbudowana z mięśni charakteryzujących się dużą sprężystością i rozciągliwością. Jednak wiek, a także kilka porodów, szczególnie w przypadku urodzeń dużych dzieci wpływa na zbyt mocne rozluźnienie mięśni pochwy, przez co zbliżenia intymne już nie dają takiej przyjemności jak kiedyś.
Warto zdać sobie sprawę z tego, że pochwa to głównie mięśnie, które można wyćwiczyć bez konieczności poddawania się inwazyjnym zabiegom chirurgicznym. Zachowanie sprężystości mięśni pochwy jest ważne nie tylko ze względu na przyjemność podczas zbliżeń, ale również na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nieprzyjemnej dolegliwości, którą jest nietrzymanie moczu.
Rodzaje ćwiczeń na obkurczenie mięśni pochwy
Za elastyczność pochwy odpowiadają mięśnie dna miednicy, które są zwyczajowo nazywane mięśniami Kegla. Są one umieszczone w podbrzuszu, a ich głównym zadaniem jest podtrzymywanie narządów jamy brzusznej od dołu.
To właśnie mięśniami Kegla zatrzymujemy strumień moczu podczas korzystania z toalety. Jednak nie powinniśmy ich ćwiczyć podczas tej czynności, ponieważ powstrzymywanie oddawania moczu daje odwrotny skutek i osłabia mięśnie pochwy.
Mięśnie Kegla możemy ćwiczyć w każdej pozycji. Ważne jest, aby rozpoczynać trening z pustym pęcherzem. Siedząc, stojąc, leżąc lub idąc możemy naprzemiennie, napinać i rozluźniać mięśnie dna miednicy. Każde napięcie i rozluźnienie powinno trwać kilka sekund.
Wystarczy wykonywać przykładowe ćwiczenie 3 razy dziennie przez 5 minut, z czasem można zwiększać ilość serii.
Kolejnym sposobem na ćwiczenie mięśni kegla są kulki gejszy. Wkładamy je do pochwy w chwili, gdy zamierzamy być w ruchu. Dobrze jest mieć je podczas drobnych prac domowych, sprzątania, czy spaceru. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nie należy ich trzymać zbyt długo, ćwiczymy z nimi maksymalnie do 2 godzin.
Co zrobić, jeżeli ćwiczenia mięśni Kegla nie przynoszą efektów?
Jeżeli wykonujemy powyższe ćwiczenia, a obkurczanie pochwy nie postępuje, możemy skorzystać z zabiegów zwężania pochwy. Nieinwazyjne i skuteczne metody są dostępne w gabinecie ginekologicznym Estimed w Białymstoku. Warto tutaj wspomnieć o zabiegu Thermi Va, który poprawia napięcie tkanek w pochwie bez użycia skalpela. Metoda ta opiera się na podgrzaniu tkanek do odpowiedniej temperatury, co przyczynia się do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny. Te substancje z kolei wpływają na większą elastyczność, napięcie, reaktywność i zmniejszenie przedsionka pochwy.
Dodatkowo eliminuje taką dolegliwość jak suchość w pochwie, czy zatrzymuje zanikowe zapalenie pochwy. Co ważne, zabieg jest bezbolesny, przyjemny i trwa od 15 do 30 minut. Po zabiegu nie ma okresu rekonwalescencji, przez co można powrócić do codziennych czynności fizycznych i aktywności seksualnej. Poprawę napięcia pochwy większość kobiet odczuwa już następnego dnia, natomiast nawilżenie zwiększa się po 2 tygodniach od wykonania zabiegu.
Obkurczanie pochwy przy pomocy ćwiczeń jest możliwe, ale tutaj ważna jest systematyczność treningów. Na regularne ćwiczenia pochwy nie zawsze znajdujemy czas, więc jeśli chcemy szybko osiągnąć zadowalające efekty, musimy postawić na regularność ćwiczeń lub skorzystać z nieinwazyjnych metod obkurczania pochwy.