

Nietrzymanie moczu to problem, który może dotknąć kobiety w różnym wieku. Przyczynia się do niego nie tylko proces starzenia organizmu, ale również wiele innych uwarunkowań. Poniżej przedstawiamy skuteczną metodę leczenia nietrzymania moczu i podpowiadamy działania profilaktyczne, które pomogą zapobiec wystąpieniu tej dolegliwości.
Nietrzymanie moczu – przyczyny
Nietrzymanie moczu jest wywołane przez wysiłek fizyczny, w wyniku którego ciśnienie w jamie brzusznej gwałtownie wzrasta i powoduje nacisk na pęcherz. Niekontrolowane oddawanie moczu może pojawić się w trakcie kichania, przy kaszlu, czy nawet zianie pozycji w czasie uprawiania sportu. Nietrzymanie moczu jest dzielone na trzy stopnie. W stopniu pierwszym dochodzi do sporadycznego popuszczania w małych ilościach, przy wysiłku fizycznym. Stopień drugi to oddawanie moczu przy kichaniu, czy kasłaniu. Natomiast stopień trzeci to oddawanie moczu podczas nawet podczas spoczynku.
Do przyczyn nietrzymania moczu zaliczamy:
- Osłabienie mięśni spowodowane procesami starzenia się organizmu. Z czasem tkanki mają co raz mniejszą sprężystość, przez co układ moczowy jest mniej wydolny,
- Choroby genetyczne,
- Cukrzyca typu I,
- Operacje ginekologiczne,
- Nieprawidłowa praca mięśni,
- Mała aktywność fizyczna,
- Zła dieta,
- Ciąża,
- Schorzenia neurologiczne (choroba Parkinsona, miażdżyca rozsiana, wyrodnienie kręgosłupa, udar mózgu),
- Otyłość,
- Indywidualne predyspozycje, które są diagnozowane podczas wizyty u specjalisty.
Metoda leczenia nietrzymania moczu
W gabinecie Estimed w Białymstoku leczymy nietrzymanie moczu metodami niewymagającymi użycia skalpela. Zabiegi są komfortowe i skuteczne. Zazwyczaj stosujemy metodę Thermi VA. W przypadku tego zabiegu specjalistyczne urządzenie wykorzystuje fale radiowe do podgrzania tkanek do odpowiedniej temperatury, która pobudza procesy remodelowania kolagenu. Dzięki temu tkanki obkurczają się, co przyczynia się do zminimalizowania objawów nietrzymania moczu.
Zabieg ten nie tylko leczy, ale również nawilża okolice intymne. Zabieg jest bezbolesny, przyjemny, trwa od 15 do 20 minut. Uzyskanie zadowalającego efektu wymaga przeprowadzenia przynajmniej trzech zabiegów w odstępie 30 dni. Pierwsze rezultaty zauważymy już w drugim tygodniu od wykonania pierwszego zbiegu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej metodzie, tutaj znajdziesz dokładny opis.
Profilaktyka nietrzymania moczu
Dzięki odpowiedniej profilaktyce można zmniejszyć ryzyko występowania nietrzymania moczu. W tym celu warto zadbać o odpowiednią dietę, która powinna zawierać produkty lekkostrawne. Oprócz tego należy dbać o aktywność fizyczną, a w przypadku nadwagi spróbować zrzucić zbędne kilogramy. Zminimalizujemy ryzyko nietrzymania moczu poprzez wyregulowanie czasu wypróżnień, a także unikanie wstrzymywania moczu.
W zapanowaniu nad tym problemem, trzeba również zadbać o dobre nawodnienie organizmu, odpowiednią ilość ruchu, a także stosowanie gimnastyki wzmacniającej mięśnie przepony moczowo-płciowej oraz dbanie o zdrowie dróg moczowych.
O profilaktyce powinny pamiętać kobiety, które są w grupie zwiększonego ryzyka. Jednak kiedy zauważymy pierwsze objawy, warto zadbać o siebie i podjąć leczenie nietrzymania moczu. Im szybciej rozpoznamy problem i zaczniemy leczyć nietrzymanie moczu, tym większa szansa całkowitego wyeliminowania przykrej dolegliwości.