

Przeszczepianie tłuszczu jest zabiegiem, który sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jej poprawienie objętości tkankowej – wykonuje się go więc i w obszarze twarzy, i w problematycznych okolicach ciała. Choć ze słowem „przeszczepianie” mogą kojarzyć się poważne procedury medyczne, to protokoły zabiegowe medycyny estetycznej są mało inwazyjne i bezpieczne. W tym artykule wyjaśniamy, jak przebiegają kolejne etapy zabiegu coraz częściej wykonywanego przez specjalistów medycyny estetycznej z Białegostoku.
Czym jest przeszczepianie tłuszczu w medycynie estetycznej
Tkanka tłuszczowa jest naturalnym wypełniaczem, zawierającym komórki macierzyste, które po przeszczepieniu wydzielają cytokiny, odpowiedzialne między innymi za wytwarzanie naczyń krwionośnych. Dzięki temu przeszczep fizjologicznie „stapia” się z tkanką w okolicy, do której dokonuje się transferu. Komórki macierzyste odznaczają się niepowtarzalnymi właściwościami rewitalizujacymi i regenerującymi, co wpływa na jakość skóry – w miejscu po przeszczepie tłuszczu staje się ona bardziej napięta, odmłodzona.
Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, nazywany też lipotransferem, okazał się rozwiązaniem wielu problemów związanych z estetyką wyglądu:
- w ramach zabiegów anti-aging wskazaniem do przeszczepiania tłuszczu jest starzenie się skóry z towarzyszącą temu procesowi utratą elastyczności;
- przy zabiegach wolumetrycznych twarzy własną tkankę tłuszczową wykorzystuje się do modelowania problematycznych obszarów twarzy: policzków, doliny łez, skroni, wyrównania asymetrii;
- kiedy trzeba wymodelować usta, dodając im objętości lub niwelując asymetrie;
- również w przypadku blizn pourazowych, pooperacyjnych czy pochorobowych zabieg przeszczepienia tłuszczu pozwala na uzupełnienie ubytków;
- gdy zależny nam na wymodelowaniu ciała, transfer tłuszczu wykonujemy, by powiększyć piersi, unieść pośladki, a także odbudować tkanki po mastektomii czy po usunięciu implantów;
- kiedy mamy do czynienia z wadami wrodzonymi, którym towarzyszą niedoskonałości wyglądu niwelujemy je, transferując materiał autogenny;
- także w przypadku problemów z wypadającymi włosami możliwe jest wykonanie zabiegu nano fat, polegającego również na przeszczepieniu tłuszczu w problematyczny rejon.
Niekwestionowanym atutem tego typu zabiegów, wykorzystujących biokompatybilny materiał, jest wyeliminowanie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej oraz odrzucenia, do której może dojść w wyniku podania syntetycznego produktu.
Jak to wygląda okiem lekarza medycyny estetycznej z białostockiej kliniki
Cała procedura składa się z kilku etapów, które szczegółowo opisujemy poniżej.
1. Wywiad lekarski
W tym czasie lekarz specjalista medycyny estetycznej ocenia wskazania do wykonania zabiegu oraz wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Wskazywane są także niezbędne do wykonania przed zabiegiem badania: nie wcześniej niż 7 dni przed zabiegiem należy wykonać podstawowe badania krwi: morfologię, OB, lipidogram, jonogram, poziom cukru, APTT, INR, a także oznaczyć grupę krwi.
Następnie ustalany jest harmonogram zabiegowy i określane są miejsca, z których tkanka tłuszczona zostanie pobrana i te, do których zostanie przetransferowana.
2. Zabieg
W pierwszej kolejności podawane jest znieczulenie – w obszarze „dawczym”, jak i „biorczym”. Na ogół wystarcza maść znieczulająca.
Kolejną czynnością jest odsysanie tłuszczu z wybranego wcześniej obszaru – na ogół są to uda, biodra, pośladki lub brzuch. Niekiedy obszarem dawczym mogą być także ramiona czy podbródek. By pobrać materiał, wykonuje się niewielkie, około 2-3 mm, nacięcie, przez które wprowadzana jest kaniula.
Pozyskany materiał umieszczany jest w wirówce, gdzie ulega zagęszczeniu – po odwirowaniu tkanki pozostaje zawiesina składająca się z komórek tłuszczowych oraz komórek macierzystych.
Później następuje przeszczep tkanki tłuszczowej – ponownie za pomocą kaniuli odwirowany, czysty tłuszcz wprowadzany jest w obszar biorczy. Zwykle podaje się większą objętość, niż potrzebna docelowo, ponieważ z przeszczepionych komórek tylko 30-60% zostaje przyjętych, a ponadto z czasem, jako biologiczny materiał, ulegają one naturalnemu wchłonięciu. Zatem należy odczekać około 3 miesiące, by ocenić osiągnięte rezultaty. Wtedy też można powtórzyć przeszczep tłuszczu, by dodać objętości.
3. Po zabiegu
Rekonwalescencja po zabiegu nie jest uciążliwa, może wystąpić lokalna tkliwość w obszarze dawczym lub biorczym oraz delikatny obrzęk, niewielkie krwiaki czy zaczerwienienie. Jest to naturalna reakcja organizmu, która mija w przeciągu kliku dni.
Wykorzystaj możliwości własnego organizmu
Z doświadczeń kliniki Estimed z Białegostoku wynika, że zabieg przeszczepiana tłuszczu spotyka się z coraz większym zainteresowaniem, ponieważ jest bezpieczną metodą modelowania sylwetki, uzyskania lepszych proporcji ciała, poprawienia figury, zredukowania oznak starzenia, a także zniwelowania niedoskonałości urody i deformacji. Ta wielostronność zastosowania oraz coraz precyzyjniejsze techniki zabiegowe sprawiają, że popularność zabiegu będzie rosła.